TSRN

High School Basketball Rankings

                                                2017-2018 TABC Rankings – October 16 (Pre-Season)

Boys – Class 6A                                                                               

1. Austin Westlake
2. Denton Guyer
3. Houston Sam Houston
4. South Garland
5. DeSoto
6. Cy Falls
7. Katy Tompkins
8. Spring Dekaney
9. FB Bush
10. Lake Travis
11. SA Wagner
12. South Grand Prairie
13. North Crowley
14. Atascocita
15. Klein Forest
16. Garland Rowlett
17. College Park
18. Dickinson
19. Odessa Permian
20. Laredo Alexander
21. Dallas Jesuit
22. Cibolo Steele
23. Arlington Bowie
24. McAllen Rowe
25. Harlingen South

Boys – Class 5A

1. Justin Northwest
2. Waxahachie
3. Mansfield Timberview
4. Austin LBJ
5. Dallas Kimball
6. PA Memorial
7. Manvel
8. Denton Ryan
9. CC Veterans Memorial
10. EP Andress
11. Midlothian
12. Little Elm
13. FB Elkins
14. FW Wyatt
15. Birdville
16. Lancaster
17. SA Houston
18. Boerne Champion
19. Bryan Rudder
20. Houston Madison
21. Dallas Wilson
22. South Oak Cliff
23. Pflugerville Connally
24. EP Burges
25. Prosper

Boys – Class 4A

1. Silsbee
2. Yates
3. Seminole
4. Dallas Lincoln
5. Dallas Carter
6. Brazosport
7. Waxahachie Life
8. Center
9. Waco Connally
10. CC West Oso
11. Wilmer Hutchins
13. Wharton
14. WF Hirschi
15. Kennedale
16. Lubbock Estacado
17. Boerne
18. North Forest
19. Little Cypress Mauriceville
20. Somerset
21. Hardin Jefferson
22. Argyle
23. Athens
24. Burkburnett
25. Paris

Boys – Class 3A

1. Bowie
2. Jarrell
3. Brock
4. Schulenburg
5. Ponder
6. East Chambers
7. Nocona
8. Peaster
9. Cole
10. Madison
11. Wall
12. Van Vleck
13. Mt Vernon
14. MP Chapel Hill
15. Teague
16. Pollok Central
17. Commerce
18. Van Alstyne
19. La Marque
20. Kountze
21. Canadian
22. Santa Rosa
23. Odem
24. Newton
25. Crane

 

Boys – Class 2A

1. Tenaha
2. Thorndale
3. Martins Mill
4. Big Sandy
5. Dallas Big Sandy
6. San Augustine
7. Abernathy
8. Port Aransas
9. Neches
10. Muenster
11. West Texas
12. Kerens
13. Pineywoods
14. Clarksville
15. Lockney
16. Snook
17. Albany
18. Stamford
19. Shelbyville
20. Lee Academy
21. Alto
22. Celeste
23. Weimar
24. Clarendon
25. Sam Rayburn

Boys – Class 1A

1. Lipan
2. Nazareth
3. Laneville
4. Borden County
5. Shamrock
6. Buena Vista
7. Graford
8. Milford
9. Meadow
10. New Home
11. Calvert
12. Valley
13. Eula
14. Waelder
15. May
16. Slocum
17. Saltillo
18. Slidell
19. Coolidge
20. Ropes
21. Happy
22. Miller Grove
23. Yantis
24. Texline
25. Richland Springs